Co to jest kwas pirogronowy?

α-ketokwas to pozyskiwany głównie z octu czy też różnego rodzaju jabłek jak i owoców które się sfermentowały kwas – zwany potocznie kwasem pirogronowym. Działanie tego kwasu to w głównej mierze regulowanie wydzielania przez organizm sebum. Ponadto kwas ma działanie bakteriobójcze i powoduje również złuszczenie naskórka. Ten kwas pozyskiwany z octu zapobiega zaskórnikom oraz dzięki swoim właściwościom pobudza fibroblast do produkcji kolagenu. Dlatego po użyciu kwasu nasza skóra będzie wyglądać młodziej.

Peeling pirogronowy jest jednym z najbardziej cenionych peelingów chemicznych dlatego że α-ketokwas penetruje do mieszków włosowych i gruczołów łojowych oraz skutecznie poprawia cerę i jej skłonność do łojotoku czy trądziku lub przetłuszczania. Ponad to kwas pirogronowy dość łatwo wchłania się i reaguje ze skórą. Silne działanie drażniące może powodować podczas zabiegu zaczerwienienia. Efekt ten może utrzymać się również chwilę po zabiegu.

Peeling kwasem pirogronowym to zabieg dla osób z trądzikiem w fazie aktywnej lub w celu zniwelowania blizn czy łojotoku.

Kwas pirogronowy to alfa-ketonokwas o trzech atomach węgla (CH3CO-COOH), różni się on od kwasu mlekowego (alfa-hydroksykwas), z którym jest w fizjologicznej równowadze, poprzez obecność grupy ketonowej w pozycji alfa zamiast grupy hydroksylowej. Kwas pirogronowy jest obecny w naturze (jabłka, sfermentowane owoce, ocet) i posiada właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe.